Aktualności

 • Lepsza Łęczna. Autor wąsatego bloga nominowany przez Wspólnotę. Oddaj głos!

   

  Niezmiernie miło jest nam poinformować Was o tym, że tygodnik Wspólnota Łęczyńska nominował twórcę bloga LLE24.pl i naszego kolegę Łukasza „Bartola” Siegiedę do nagrody „Człowiek Roku 2015 Powiatu Łęczyńskiego”.

   

  „Za ostrość spojrzenia na bieg miejskich spraw. Za zasługi dla transparentności życia publicznego. Za pasję, odwagę, bezkompromisowość i – niełatwą przecież rolę osoby niewygodnej” – czytamy w uzasadnieniu dla tej nominacji, napisanym przez gazetę "Wspólnota".

  Czytelnikom "wąsatego bloga", Łukasza nie trzeba przedstawiać. To on od kilku lat, codziennie patrzy na ręce łęczyńskim urzędnikom i udowadnia, że każda złotówka wydana przez administracje publiczną jest jawna i mieszkańcy mają prawo o niej wiedzieć. Gdyby nie wąsaty blog wiele urzędowych patologii, nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, ponieważ media powiązane z urzędem z oczywistych powodów nie poruszają niewygodnych tematów.

  Łukasz znalazł się w gronie 7 nominowanych. Oprócz niego w plebiscycie Wspólnoty udział biorą: Martyna Łabędzka (wolontariuszka), Bogusław Szwed (emerytowany lekarz, społecznik), Grzegorz Bonin (piłkarz Górnika), Tomasz Żuraw (trener zapaśników), Konrad Płaza (zawodnik i trener MMA) oraz Eugeniusz Misiewicz (dyrektor CK).

  A teraz najważniejsze, czyli jak głosować. Mamy 2 sposoby:

   

  1) wysłanie SMS o treści WSP.LECZNA.5 pod nr 72051 (Opłata 2,46 PLN)
  2) dostarczenie wypełnionego kuponu z gazety do redakcji "Wspólnoty"

  Głosowanie trwa do 17 lutego do godziny 12-tej.

   

  Zapraszamy i gorąco namawiamy do oddawania głosów na Łukasza, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy Bartolami ;)

   

  13 stycznia 2016 r.

 • Ludzie chcą parkingu, a Kosiarski, Borkowska i Matczuk są przeciw

   

  Jak spojrzeć w oczy własnym wyborcom, gdy głosuje się przeciwko ich postulatom? Czy jak w powiedzeniu o pluciu i deszczu udawać, że nic się nie stało? Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć ci radni z osiedla Niepodległości, którzy byli przeciwko utwardzeniu terenu, na którym ich sąsiedzi i znajomi zostawiają samochody.

  „(...) informuję, że w tych okolicach istnieją wolne miejsca parkingowe, z których mieszkańcy okolicznych bloków mogą korzystać” - po raz kolejny (tym razem na piśmie) stwierdził burmistrz Kosiarski negatywnie odnosząc się do wniosku o utwardzenie terenu przy ul. Wojska Polskiego naprzeciwko ul. Bogdanowicza służącego obecnie jako parking dla mieszkańców osiedla Niepodległości. Wnioskowałem o 40 tys. zł, aby parking utwardzić np. płytą dziurawką - TUTAJ.

  Wniosek przegłosowany przez „superkomisję” został odrzucony przez Kosiarskiego. Został jednak ponownie  przeze mnie zgłoszony podczas sesji budżetowej. I przeszedł. Jednym głosem.

  Nie tylko ja nie zgadzam się, aby naganiać klientów na okoliczne, płatne, parkingi. Tymczasem przewodnicząca Borkowska – mieszkająca niedaleko terenu o którego utwardzenie toczyła się batalia- próbowała ironizować, że takie działanie jest przecież pozyskiwanie inwestorów. Radny Matczuk (też z osiedla Niepodległości) przyznał, że jest wyraźna potrzeba utwardzenia tego terenu, bo ludzie parkują w błocie. - Czy jest pan w stanie złożyć wstępne przyrzeczenie, że jak będzie presja społeczna, naciski to zabezpieczy doraźnie ten teren? - pytał burmistrza. Ten odpowiedział, że „nie będzie wyrzucał pieniędzy w błoto”. A teren zamierza sprzedać pod budowę garaży. - Nie zabraniam tym którzy tak bardzo oszczędzają na parkowaniu, żeby przywieźli sobie wywrotkę kruszywa – pouczał Kosiarski.

  Tak właśnie potraktowane zostały prośby mieszkańców osiedla Niepodległości, którzy nie mają gdzie zostawić samochodu, a nie stać ich na garaż lub aby płacić kilkadziesiąt złotych miesięcznie za miejsce.

  Jeszcze bardziej szokujące dla nich może być to, jak zagłosowali ich radni z osiedla. Oto wyniki głosowania:


  ZA wprowadzeniem do budżetu na 2016 rok zadania „Utwardzenie terenu przy ul. Wojska Polskiego naprzeciwko ul. Bogdanowicza służącego jako parking (np. płytą dziurawką)” zagłosowali: Lendzion Grzegorz, Pawlak Sebastian, Jasielski Jakub, Susz Adam, Łagodziński Zbigniew, Fijałkowski Mariusz, Skibiński Jan, Mutwicka Agnieszka, Jaskułecka Jadwiga, Makara Małgorzata

  PRZECIW zagłosowali: Krystyna Borkowska (radna z os. Niepodległości), Krzysztof  Matczuk (radny z os. Niepodległości), Drabik Wiesław (radny z os. Niepodległości), Filipiak Anna (radna z os. Niepodległości), Łuczyński Jarosław, Syta Teodozja, Nowak Piotr, Bednarska Grażyna, Sawicki Łukasz

  Wstrzymali się: Korszla Elżbieta i Szychta-Zagwodzka Danuta

  Warto jeszcze wspomnieć, skąd pozyskane zostaną środki na utwardzenie placu. Z wydawania Biuletynu Informacyjnego Urzędu Miejskiego (propaganda najważniejsza?), wyłapywanie bezpańskich psów (w ciągu roku można środki „dołożyć”), szkolenia dla radnych (o ostatnim szkoleniu przeczytacie TUTAJ) oraz podróże służbowe radnych (po to radni mają diety).

  Teraz będziemy pilnować, aby burmistrz Kosiarski zrealizował zapis budżetowy. O wszelkich „kombinacjach” i próbach uniknięcia tej inwestycji na pewno zostaniecie Państwo poinformowani.

  7 stycznia 2016 r.

 • Posprzątają na Nowy Rok?

   

  1364 zł i 4 grosze- tyle miasto zarobiło na „reklamach” firmy pożyczkowej, która oblepiła mnóstwo miejskich latarni. Opłacało się? Moim zdaniem - nie.

  Więcej tutaj...

 • Targowisko wysadzi Kosiarskiego z funkcji burmistrza?

   

  A to się porobiło! Teodor Kosiarski z zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Miną na którą nadepnął okazało się targowisko. Tak się spieszył z jego powiększeniem, że "zapomniał" o ogłoszeniu przetargu. Tym sposobem złamał prawo, za co może zostać ukarany nawet zakazem pełnienia funkcji.

  Więcej tutaj...

 • A gdzie przejście dla dzieci?

   

  Osiedle Samsonowicza ma nowy parking. O tę inwestycję starałem się od wielu lat. Niestety ktoś zapomniał o pewnym istotnym szczególe – nie ma przejścia do przedszkola nr 2. Trzeba jak najszybciej naprawić ten błąd!

  Więcej tutaj...

 • Miasto zarabia na szpetnych plakatach?


  Burmistrz zezwala na oklejanie ulicznych słupów przez firmy pożyczkowe? „Zatkało” mnie, gdy komendant Straży Miejskiej poinformowała, że... jest zgoda miasta na taką działalność. Przyklejone taśmą samoprzylepną, często zniszczone ogłoszenia, psują estetykę miasta.

  Więcej tutaj...

 • Przedszkola na szóstkę

   

  Kuratorium Oświaty w Lublinie przeprowadziło ewaluację w przedszkolach prowadzonych przez Gminę. Jej wyniki pokazują, że możemy być dumni z pracowników naszych placówek.

   

  Więcej tutaj...

 • Burmistrz odsyła na płatne parkingi

   

  Jak ktoś chce parkować w błocie, to proszę bardzo – odpowiedział burmistrz, negatywnie opiniując mój wniosek o utwardzenie placu, na którym mieszkańcy osiedla Niepodległości zostawiają samochody. I po raz kolejny kieruje ich na płatne parkingi. Na szczęście radni są innego zdania.

  Więcej tutaj...

 • Nie mamy pańskiego płaszcza…

   

  Szkoła wdraża „nowatorskie metody nauczania”- bez zeszytów ćwiczeń. A dlaczego książek nie otrzymali tylko uczniowie klas czwartych? Bo tak…. – to podczas listopadowego zebrania usłyszeć mieli rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4.

   

  Więcej tutaj...

 • Opłata targowa zostaje, ale nie wzrośnie

   

  Coraz więcej gmin rezygnuje z pobierania opłaty targowej. Tą drogą poszła Warszawa, Lublin, a nawet Biłgoraj. Samorządy pomagają kupcom toczącym nierówną rywalizację z dyskontami i galeriami handlowymi. W Łęcznej opłata zostaje.

  Więcej tutaj...

 • Uczniowie SP nr 4 nadal czekają na książki

   

  Dziś złożyłem interpelację do burmistrza oraz pismo do dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w sprawie uczniów, którzy nie otrzymali kompletu bezpłatnych podręczników-ćwiczeń. Mijają dwa miesiące, a książek – mimo zapewnień - nie ma.

   

  Więcej tutaj...

 • Starosta: miasto wypłaci stypendia

   

  Ku szczęśliwemu finałowi ma się sprawa uzdolnionych uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, którzy po zmianie organu prowadzącego szkołę, stracili dwustuzłotowe stypendia naukowe.

   

  Więcej tutaj...

 • Zdolni wybiorą szkoły w Lublinie?


  Najzdolniejsi uczniowie LO im. Jana Zamoyskiego czują się oszukani przez władze. Obiecywano im, że po zmianie organu prowadzącego szkołę nic się nie zmieni. A zmieniło się na gorsze - czują się okradzeni ze stypendium naukowego. Od nagłośnienia sprawy (TUTAJ) minął ponad miesiąc, ale dla urzędników to widocznie za mało czasu, aby sprawę załatwić.

  Więcej tutaj...

 • To już jest koniec, nie będzie już nic?

   

  Zamieszanie wokół przeniesienia liceum z ul. Szkolnej zakończyło się tym, co było do przewidzenia: słabym naborem. Za rok szkoła może zniknąć z oświatowej mapy Łęcznej.

   

  Więcej tutaj...

 • Zajście w CK. Burmistrz problemu nie widzi


  Instruktorka przeprasza za publiczne wyczytywanie nazwisk dzieci, których rodzice nie zapłacili za zajęcia w Centrum Kultury. A burmistrz Kosiarski zamiast sprawę wyjaśnić twierdzi, że... nic takiego nie miało miejsca.

  Więcej tutaj...

 • Komentarz do elektrowni w Starej Wsi

   

  W związku z medialnymi informacjami o tym, że w Starej Wsi nie powstanie elektrownia z powodu wycofania się inwestora (TUTAJ) i (TUTAJ) uważam, że jest to bardzo zła wiadomość dla Łęcznej i Lubelszczyzny. Może gdyby nie nasze instytucje ochrony środowiska oraz tzw. ekolodzy to elektrownia już by działała. A tak mamy to, co mamy - czyli NIC.

   

  Więcej tutaj...

 • Problem kopalni to problem nas wszystkich

   

  Zachęcam do zapoznania się z publikacją na blogu LLE24.pl: "Kosiarski o kłopotach LW: Problemy kopalni to problemy kopalni" - TUTAJ.

   

  Więcej tutaj...

 • Interpelacja w sprawie zajścia w Centrum Kultury

   

  W związku z informacjami o wydarzeniach (TUTAJ), do których miało dojść 24.06. w siedzibie Centrum Kultury podczas uroczystości podsumowującej zajęcia taneczne, złożyłem dziś interpelację proszącą o wyjaśnienie tego zajścia.

   

  Więcej tutaj...

 • Czerwona kartka za taką politykę

   

  Klub „Lepsza Łęczna” nie poparł wniosku o udzielenie absolutorium burmistrzowi Kosiarskiemu. Decyzja zapadła po wnikliwej analizie wykonania budżetu za 2014 rok oraz całości funkcjonowania miasta, jego czystości, porządku, polityki społecznej i inwestycyjnej.

  Więcej tutaj...

 • Obywatelska ściema. Cała władza w ręce rad... osiedli

   

  Burmistrz Kosiarski to typowy przedstawiciel poprzedniej epoki. Tkwi w niej mentalnie, nie widząc jak bardzo zmienia się świat. Dwór pochlebców i przytakiwaczy boi się odezwać, że „wódz” funkcjonuje w systemie rozdzielczo-nakazowym. Rozdziela pieniądze i nakazuje je wydawać na wybrane przez siebie projekty. Tak właśnie wynaturzył piękną ideę Budżetu Obywatelskiego. To, co właśnie zaproponował jest karykaturą, która – co gorsze – jeszcze bardziej utrudnia łęcznianom wpływ na planowanie miejskich inwestycji.

  Więcej tutaj...

 • Skontrolują jak burmistrz targowisko powiększał

   

  Czarne chmury zbierają się nad łęczyńskim magistratem? Urząd Zamówień Publicznych sprawdza, czy nie doszło do złamania prawa przez burmistrza, który zlecił za 280 tys. zł prace nie mając zgody radnych. Niedługo przekonamy się, czy i jaką poniesie za to odpowiedzialność.

  Więcej tutaj....

 • A jednak: likwidacja liceum przepychana kolanem

   

  Klub Radnych Lepsza Łęczna apeluje do burmistrza Kosiarskiego, żeby przestał niszczyć łęczyńską oświatę i pozwolił Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Zamoyskiego  normalnie działać oraz walczyć o nowy nabór.

   

  Więcej tutaj...

 • Budżet Obywatelski czy "pseudoobywatelski"

   

  Burmistrz Kosiarski nadal nie rozumie istoty Budżetu Obywatelskiego. Dlatego aż strach pomyśleć co z tego wyjdzie. Żeby było śmieszniej – przed wyborami złożył obietnicę wprowadzenia BO na podstawie niesprecyzowanych „zapowiedzi ustawowych”. Ale czego to pan Kosiarski przed wyborami nie obiecał....

  Więcej tutaj...

 • Budżet musi być prawdziwie obywatelski

   

  Mieszkańcy obawiają się, że w procesie ustalania kryteriów Budżetu Obywatelskiego (BO) pod uwagę nie wzięto najważniejszego, czyli zdania łęcznian. Tym samym łęczyński BO może mieć tyle wspólnego z ideą partycypacji społecznej co Milicja Obywatelska z „obywatelskością” albo tzw. „demokracja ludowa” z demokracją.

  Więcej tutaj...

 • Wielkie sprzątanie czy wyrzucanie pieniędzy w błoto?

   

  „Początek wiosny zbiegł się w rozpoczęciem prac porządkowych na terenie Łęcznej. Dwie sprzątające ekipy przywracają wygląd chodników i dróg do porządku” – obwieścił urząd miejski na swojej stronie internetowej. Niestety, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czyli sposobie tegoż sprzątania.

   

  Więcej tutaj...

 • Czas się obudzić, panie burmistrzu!

   

  "Władza" w Łęcznej przypomina niedźwiedzia wyrwanego z zimowego letargu. Niekiedy jest agresywna (TUTAJ). Czasem jeszcze zaspana nie potrafi lub nie chce rozwiązać drobnej sprawy. A na jest pewno złośliwa. Bo jak inaczej nazwać przetrzymanie przez dwa tygodnie w biurku prośby o postawienie kilku ławek?

  Więcej tutaj...

 • Wyjazdy czy wycieczki służbowe?

   

  Burmistrz nie chce zdradzić szczegółów wyjazdów służbowych swoich i swoich pracowników poza gminę Łęczna. Odmowa liczy aż pięć stron. Pewnie mniej miejsca zajęłoby udzielenie rzetelnej odpowiedzi.  Złożyliśmy więc kolejną interpelację żądając informacji o wyjazdach poza Lubelszczyznę.

   

  Więcej tutaj...

 • Gdzie trafią licealiści?

   

  Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz poinformował radnych, że wystąpił do Starosty Łęczyńskiego z propozycją „oddania” mu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Przez wiele lat szkołę prowadziła gmina i dla nikogo nie było to problemem. Co się zmieniło?

  Więcej tutaj...

 • Urzędnicze rozdwojenie jaźni?

   

  Z niedowierzaniem przyjąłem atakujący mnie wpis na fanpage „Urząd Miejski w Łęcznej” za... petycję 140 osób wnioskujących o utworzenie żłobka. Proszę burmistrza o odniesienie się do sprawy, bo jest niepojęte, że w czasie kampanii wyborczej można mówić jedno, a po wyborach zupełnie co innego.

  Więcej tutaj...

 • Minister daje pieniądze. A mieszkańcy proszą o żłobek

   

  Około 140 podpisów widnieje pod petycją do burmistrza oraz radnych w sprawie utworzenia żłobka w Łęcznej. Pismo zostało dziś złożone w ratuszu.

  Więcej tutaj...

 • Celowe kłamstwo czy konfabulacja?

   

  W krótkiej, bo niespełna 30 sekundowej, wypowiedzi dla Radia Lublin na temat likwidacji Straży Miejskiej burmistrz co najmniej dwa razy minął się z prawdą. A może on naprawdę wierzy w to co mówi? Tak, jak kilkuletnie dzieci, które konfabulują...

  Więcej tutaj...

 • Kto gdzie pojechał. I za czyje?

   

  Mieszkańcy oraz dobre praktyki sąsiednich samorządów zmusiły burmistrza Łęcznej do utworzenia rejestru umów. Teraz czekamy na wykaz delegacji i wyjazdów służbowych.

  Więcej tutaj...

 • Wspólna Sprawa "skontroluje" się sama. Czego się boi?

   

  „Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie” – ta podstawowa zasada bezstronności nie obowiązuje w Łęcznej. Przewodniczącym komisji rewizyjnej, która powinna kontrolować burmistrza jest radny „Wspólnej Sprawy”.

  Więcej tutaj...

 • Oświadczenie dotyczące „debaty”

   

  Szanowni Mieszkańcy Łęcznej, w związku z zamieszaniem i dezinformacją jaka jest prowadzona w sprawie „debaty” kandydatów na stanowisko Burmistrza Łęcznej chcemy uciąć wszelkie spekulacje i przedstawić fakty.

   

  Więcej tutaj...

 • Dziękuję. Nie zawiodę!

 • Moje konkrety dla Łęcznej

   

  Szanowni Państwo,

   

  od czterech lat mam honor reprezentować Państwa w Radzie Miejskiej w Łęcznej. To zaszczyt, ale także ogromna odpowiedzialność. Starałem się wypełniać powierzony mi mandat z jak największą troską o mieszkańców osiedla Samsonowicza i całej gminy Łęczna. Mam nadzieję, że nie zawiodłem Państwa zaufania.

   

  Więcej tutaj...

 • Panie burmistrzu, czy nie jest panu zwyczajnie wstyd?

   

  Burmistrz Łęcznej przez wiele miesięcy nie realizował zapisów uchwały budżetowej umożliwiającej przeprowadzenie darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Nie przeszkodziło mu to jednak objąć honorowego patrontu nad konferencją „Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych”. Będzie miał także 10 minutowe wystąpienie na temat „Profilaktyka i zdrowie w Łęcznej”. Czy pochwali się jak blokował akcję szczepień?

  Więcej tutaj...

 • Późno, ale będzie. Najnowocześniejszy plac zabaw

   

  Kropla drąży skałę, a kolejne interpelacje i wnioski składane do władz miasta odniosły skutek. Plac zabaw przy amfiteatrze zyska nowy wygląd, a dzieci z osiedla Samsonowicza będą mogły korzystać z nowoczesnych urządzeń.

  Więcej tutaj...

 • KWW Lepsza Łęczna – kim jesteśmy?


  Komitet Wyborczy Wyborców Lepsza Łęczna to połączenie młodzieńczej werwy, energii, chęci do pracy na rzecz miasta z doświadczeniem życiowym, rozwagą i rozsądkiem. Jesteśmy ludźmi wykształconymi, reprezentującymi różne zawody, dlatego posiadamy niezbędne umiejętności, by skutecznie zarządzać gminą. Tak zarządzać, aby nie kompromitować jej w całej Polsce.

   

  Więcej tutaj...

 • Urząd tworzy dokumenty po fakcie?

   

  Już prawie miesiąc czekam na odpowiedź na jakiej podstawie burmistrz wydał 280 tys. zł na powiększenie miejskiego targowiska nie mając zabezpieczenia finansowego ani umowy z wykonawcą? Zdaniem części radnych, mogło dojść do złamania prawa. „Takiej umowy nie ma”, „wziąłem to na swoją odpowiedzialność” - bagatelizował burmistrz, choć wcześniej opóźnienia lub brak inwestycji tłumaczył koniecznością przestrzegania procedur.

  Więcej tutaj...

 • Burmistrz ogrodzi piaskownicę, ale ławek nie postawi

   

  Plac zabaw przy ul. Staszica 11-13 zostanie ogrodzony – wynika z odpowiedzi na jedną z moich interpelacji. Odpowiedź na kolejną, dotycząca konieczności ustawienia dodatkowych ławek to klasyka, czyli „nie da się” i spychologia w wykonaniu burmistrza.

  Więcej tutaj...

 • Żłobek będzie... w Niemcach

   

  Jak poinformował „Dziennik Wschodni” w gminie Niemce powstanie żłobek dla maluchów. Gmina jest mniejsza od Łęcznej,  ale jej władze nie czekały aż rodzice napiszą podanie do burmistrza/wójta w sprawie placówki. Taką radę dla łęcznian miała przewodnicząca łęczyńskiej RM, Krystyna Borkowska.

   

  Więcej tutaj...

 • A burmistrz na to "nic się nie stało"

   

  Pod ogromnym znakiem zapytania stanęło dofinansowanie dziesiątków milionów złotych na rewitalizację Starego Miasta i  budowy dojazdu do elektrowni w Starej Wsi. „Plan awaryjny” burmistrza Łęcznej to nadzieja na to, że środki pozyskamy w konkursie, który często jest ruletką. Zostaje nam tylko liczyć na szczęście, bo w przypadku obecnych władz Łęcznej raczej trudno mówić o silnym lobby w urzędzie marszałkowskim.

   

  Więcej tutaj...

 • Interpelacje. Dla seniorów i juniorów

   

  Otrzymałem od mieszkańców osiedla Samsonowicza wiele sygnałów o tym, że trzeba ustawić dodatkowe ławki. A od rodziców małych dzieci, że konieczne jest postawienie ogrodzenia wokół piaskownicy przy amfiteatrze. W tych sprawach napisałem interpelacje do burmistrza Łęcznej.

   

  Więcej tutaj...

 • Statut stary. Absolutorium ledwo ledwo

   

  Brak chęci do kompromisu  uniemożliwił przyjęcie nowego statutu Spółdzielni Mieszkaniowej "Skarbek". Część delegatów zagłosowała nogami... nie przychodząc na „walne”. A zarząd jednym głosem uzyskał absolutorium.

  Więcej tutaj...

 • Burmistrz „nie da się” odkomarzyć

   

  Drodzy Łęcznianie! Gdy Was lub Wasze dziecko ugryzie komar pomyślcie, że może nie byłoby dokuczliwego swędzenia, gdyby burmistrz Kosiarski z równą energią, z którą udowadnia, że „się nie da”, przystąpił do akcji odkomarzania Łęcznej.

  Więcej tutaj...

 • Druga czerwcowa sesja. Inwestycje

   

  Nowe zadania pojawiły się w tegorocznym budżecie. Szkoda, że Mieszkańcy Łęcznej nie mogą oglądać takiego wysypu inwestycji co roku, a jedynie raz na raz na cztery lata, gdy zbliżąją się wybory.

   

  Więcej tutaj...

 • Absolutorium za 2013 rok

   

  Radni koalicji, podnosząc rękę za udzieleniem absolutorium burmistrzowi, zapomnieli że oceniamy rok 2013 rok, a nie bieżący rok „cudów wyborczych”.

  Więcej tutaj...

 • Propagandowa ściema z niecką w tle

   

  W opłaconej przez radnych koalicji rubryce w jednym z ostatnich wydań „Pojezierza” przeczytać mogliśmy wywiad z burmistrzem Łęcznej. Na pytanie „co pan robi, aby przyciągnąć do Łęcznej inwestorów?”, Teodor Kosiarski opowiada o elektrowni (de facto - inwestycja od niego niezależna), pawilonach handlowych (sic!), biogazowani i farmie fotowoltaicznej, z którą „wstrzymuje się do uchwalenia nowego planu zagospodarowania”.

  Więcej tutaj...

 • Gdzie wsiąkło 2 zł z każdego m sześć.?

   

  Cena wody i ścieków nie wzrośnie i nadal będziemy płacić 9,99 zł za m sześć. W tej stawce jest 2 zł kredytu na modernizację oczyszczalni ścieków. Tyle, że kredyt już został spłacony, a... cena nie spadła. Może to w tym kryje się tajemnica, że radni po raz kolejny nie otrzymali szczegółowej kalkulacji kosztów i nowego cennika? Bo może okazałoby się, że „zimna woda” kosztować powinna nie 10 zł, ale ok. 8 zł?

  Więcej tutaj...

 • Gierka w zielone

   

  W niedzielę uczestniczyłem w spotkaniu z ekologami, którzy próbują przekonać mieszkańców Lubelszczyzny, jak wielkim zagrożeniem jest planowana elektrownia w Starej Wsi. Ich zdaniem węgiel i elektrownie węglowe to siedlisko wszelkiego zła. Co proponują w zamian? Led-owe żarówki, wiatraki i ogniwa fotowoltaiczne na dachach.

  Więcej tutaj...

 • Z obniżki diet wyszła… podwyżka

   

  Prawne bałaganiarstwo, brak elementarnej wiedzy, a w konsekwencji kompromitacja przepchniętego kolanem przez burmistrza Kosiarskiego i jego koalicję tzw. obywatelskiego projektu  uchwały ustalającej diety radnych. Można więc powiedzieć, że stanowienie prawa, to nie polewanie piwa i zadać pytanie: ile jeszcze razy skompromitować się musi  „łęczyńska doktryna prawna”?

   

  Więcej tutaj...

 • Jaki będzie „Skarbek”?

   

  Ile zarabia prezes? Dlaczego podzielniki ciepła odczytywane są dopiero, gdy na dworze jest już mocno plusowa temperatura, a ciecz paruje? Od środy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Skarbek” rozpoczynają się Zebrania Grup Członkowskich. Nieobecni nie mają głosu i wpływu na to kto i w jaki sposób zarządza ich pieniędzmi i majątkiem.

  Więcej tutaj...

 • Upoważnień nie było, ale dietę się brało...

   

  1764 zł/m-c w 2013 roku, a od marca br. prawie 1400 zł/m-c. Tyle otrzymuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Matczuk. To więcej niż niejeden ciężko pracujący łęcznian. A odpowiedzialność i obowiązki? Praktycznie żadne. Dopiero od kilku dni, po 3 latach, oficjalnie może zastępować przewodniczącą.

  Więcej tutaj...

 • Nie dla podwyżek wody i ścieków!

   

  Polityka PGKIM i burmistrza Kosiarskiego doprowadziła, do tego że cena wody i ścieków wynosi 9,99 zł za m. sześć. Zdaniem radnych, którzy zatrzymali podwyżki w ubiegłym roku, jest to i tak zdecydowanie wygórowana stawka. Niestety dla burmistrza rzetelna analiza wniosku taryfowego to tworzenie kolejnych niepotrzebnych papierków. Co ciekawe, nie bardzo się nawet orientuje, czy wniosek taryfowy został już złożony, czy nie.

  Więcej tutaj...

 • Uchwała dietowa do kosza?

   

  Wojewoda lubelski zakwestionował zapisy uchwały dotyczącej sposobu naliczania diet radnym. Chodzi m. in. o zasadę nie działania prawa wstecz – dowiedziałem się od dziennikarzy. Uchwałę przygotował pracownik PGKIM, a forsowali burmistrz i jego koalicja radnych.

  Więcej tutaj...

 • "Inwestor-planista" z magistratu

   

  Aż o 80 proc. w ciągu czterech miesięcy wzrosły koszty przebudowy ulic Wiosennej i Jaśminowej? W środę radni przeznaczą na te inwestycje dodatkowe 1,2 mln zł. Trzeba zadać pytanie burmistrzowi, jak to się stało, że aż tak nie doszacował zadania.

  Więcej tutaj...

 • "Informacje radnych" już w Waszych skrzynkach

   

  Szanowni Państwo, Mieszkańcy Łęcznej !

  Oddajemy w Państwa ręce “informacje radnych” (TUTAJ PDF), ponieważ uważamy, że wiedza o pracy burmistrza oraz radnych, których wybraliście, zwyczajnie się Państwu należy. Informacje, które Państwu prezentujemy są prawdą o tym, co dzieje się w mieście i o tym jak rządzi nim obecna ekipa.

  Więcej tutaj...

 • Janusz Matysek zrzeka się mandatu

   

  Wiceprzewodniczący rady, przewodniczący komisji inwestycji i wieloletni ważny koalicjant burmistrza Kosiarskiego Janusz Matysek (KWW "Twój Samorząd") złożył rezygnację z mandatu radnego Rady Miejskiej w Łęcznej.

  Więcej tutaj...

 • Wiceprzewodniczący zrezygnuje czy zostanie odwołany?

   

  Grupa radnych opozycyjnych złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w czasie której zostanie podjęta próba odwołania Janusza Matyska z funkcji wiceprzewodniczącego Rady.

  Więcej tutaj...

 • Front obrony diet

   

  Zasada „ja tu rządzę” zatriumfowała podczas poniedziałkowych komisji Rady Miejskiej. Nie dopuszczono do głosowania formalnego wniosku o obniżenie wysokich diet przewodniczącej i wiceprzewodniczących Rady.

  Więcej tutaj...

 • „Dobry gospodarz” doniósł, bo patrzą na ręce?

   

  Łęczna kojarzy się dziś z próbą cenzurowania blogerów i donosów na nich. „Uśmiech” urzędnika, dywagującego o trosce o praworządność oraz dobrym imieniu gminy, mówi więcej niż tysiąc słów.

  Więcej tutaj...

 • Czy „władza” podzieli się władzą?

   

  Coraz większa liczba samorządów przyjaznych mieszkańcom wprowadza budżety obywatelskie (partycypacyjne). I umożliwia każdemu obywatelowi (a nie tylko burmistrzowi, radnym, czy radom osiedlowym) na decydowanie, na co będą wydane gminne pieniądze.

  Więcej tutaj...

 • Oszczędzanie przez zaciemnianie?

   

  Mieszkańcy Podzamcza i kol. Podzamcze informują o problemach związanych z wyłączaniem oświetlenia ulicznego po godzinie 23. Czy nie można zostawić włączonej chociaż co drugiej latarni?

  Więcej tutaj...

 • Szukanie haków na radnych...

   

  Trwa testowanie dna łęczyńskiej polityki. Donosy, insynuacje, pomówienia i węszenie spisków chyba na trwałe weszły do arsenału środków używanych przez kręgi „ludzi władzy”, zaciekle broniących swojej pozycji.

  Więcej tutaj...

 • O Centrum Kultury tylko dobrze, albo wcale?

   

  Dyrektor CK w swoim publicznym emocjonalnym wystąpieniu w czasie sesji niemal zarzucił mi prowadzenie kampanii zmierzającej do zniszczenia jego instytucji. Zastanawiam się teraz czy działania tej jednostki są wyłączone spod oceny mieszkańców i radnych?

  Więcej tutaj...

 • Dziękujemy za ciepłe przyjęcie Informatora

   

  Szanowni  Państwo, Mieszkańcy Łęcznej!

  Dziękujemy za kilkadziesiąt e-maili oraz telefonów, które otrzymaliśmy od Was po tym, gdy do Waszych domów trafił nasz Informator Radnych Rady Miejskiej.

  Więcej tutaj...

 • SM Skarbek. Jedno walne, jeden prezes

   

  Spółdzielnia nie jest aż tak duża, aby członkowie musieli utrzymywać dwóch prezesów - czytamy o SM Skarbek w najnowszym wydaniu gazety „Pojezierze”. Wraz z grupą delegatów chcę ją wprowadzić do grona spółdzielni XXI wieku, przyjaznych mieszkańcom i z zarządem otwartym na problemy lokatorów.

  Więcej tutaj...

 • Skarga w sądzie. Zarobki prezesa PGKIM ujawnione

   

  „Tajemnica” wynagrodzenia prezesa i rady nadzorczej spółki PGKIM została ujawniona. Obawa władz przed kompromitacją przed sądem administracyjnym spowodowała, że otrzymałem informację, iż prezes zarabia 8500 zł. A członkowie rady od 1176 zł do 1848 zł miesięcznie (czyli w sumie prawie 95 tys. zł rocznie).

  Więcej tutaj...

 • Feryjna porażka Centrum Kultury

   

  Młodzież pokazała CK czerwoną kartkę. Nie było chętnych, aby spędzać ferie na zajęciach z origami, malowania martwej natury i tworzenia biżuterii. Utrzymanie instytucji kosztuje łęczyńskich podatników 902 tys. zł, czyli 126 tys. zł więcej niż przed rokiem.

  Więcej tutaj...

 • Ścieżki rowerowe odjechały na dobre?

   

  Podczas otwarcia rajdu rowerowego w 2012 roku burmistrz Kosiarski zapowiadał budowę nowych ścieżek rowerowych w Łęcznej. Od tamtego czasu nie powstał jednak nawet metr trasy. Chyba o obietnicy zapomniał na dobre, bo takiej inwestycji nie przewiduje także tegoroczny budżet.

  Więcej tutaj...

 • Radni nie chcą żłobka, modernizacji placu zabaw...

 • Sąd nakaże ujawnienie zarobków prezesa PGKIM?

 • SM Skarbek. Nie łamie się obietnic danych Mieszkańcom

 • Tutaj znajdują się wpisy z 2013 roku