• Treść interpelacji
    Treść interpelacji
  • Odpowiedź burmistrza strona 1
    Odpowiedź burmistrza strona 1

W Lublinie profilaktyczne alkomaty

 

A w Łęcznej profilaktycznie nie da się. Pieniądze z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydawane na ulotki i nudnawe pogadanki na temat szkodliwości używek to pieniądze wyrzucone w... papier. Lepiej kupić stacjonarne alkomaty umożliwiające kierowcom zbadanie stanu trzeźwości. Tak zrobił samorząd Lublina. A w Łęcznej? "Rekomendacje" nie pozwalają.

Pod koniec ubiegłego roku w Lublinie samorząd kupił 11 profesjonalnych urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty zamontowano w siedzibie Straży Miejskiej i lubelskich komisariatach policji.– Przykładamy do bezpieczeństwa bardzo dużą wagę – podkreślał dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Trudno nie brać przykładu z takiego postępowania. Dlatego zwróciłem się do mgr inż. Teodora Kosiarskiego, burmistrza Łęcznej z wnioskiem o zakup ze środków GPPiRA (tzw. funduszu „korkowego”/”kapslowego”) alkomatów stacjonarnych, które mogłyby być powszechnie dostępne dla mieszkańców gminy Łęczna. Alkomaty umożliwiające kierowcom zbadanie swojego stanu trzeźwości przed podróżą pełnią rolę prewencyjną i profilaktyczną.

Moim zdaniem takie dwa lub trzy takie alkomaty mogłyby zostać zamontowane w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej, a także w siedzibie Straży Miejskiej w Łęcznej. W uzgodnieniu z lokalnymi przedsiębiorcami urządzenie można zlokalizować także w centrum miasta, np. w jednym z lokali gastronomicznych. Ich zakup będzie o wiele bardziej racjonalny niż wydawanie środków na ulotki lub profilaktyczne pogadanki.

Co na to "dobry gospodarz"? „(...)informuję, iż zgodnie z rekomendacjami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakup doposażenia nie może stanowić samodzielnej strategii profilaktycznej, a wykorzystanie sprzętu do badania zawartości alkoholu – zakupionego z funduszy przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki – jest możliwe tylko wówczas, gdy jest on wykorzystywany podczas realizacji szkoleń, działań lub programów profilaktycznych” - odpisał mądrze. A nam, mieszkańcom Łęcznej, pozostaje wierzyć w tę "prawdę objawioną", że inne rekomendacje i regulacje prawne obowiązują dr Żuka, a inne mgr inż. Kosiarskiego...

Informuję zatem pana burmistrza – za stroną Urzędu Miasta Lublinże w Lublinie koszt zakupu alkomatów wraz z ustnikami wyniósł zaledwie 20 tys. zł. I został on zrealizowany ze środków finansowych w ramach.... Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Da się? Tak, ale trzeba wykazać minimum zainteresowania i chęci...


23 listopada 2013 r.