Absolutorium 2012. Za trwanie na urzędzie?

 

„I to nieprawda, że nad łóżkami dach przeciekał, zwłaszcza że prawie nie padało” – ta scena z kultowego „Misia” (TUTAJ) przypomniała mi się, gdy przewodnicząca Rady, gratulowała burmistrzowi uzyskania absolutorium za 2012 rok. Bo sama przyznała, że nie był to budżet inwestycyjny, jakiego oczekują mieszkańcy Łęcznej.

Doskonale sytuację i pracę urzędu podsumował Mieszkaniec Łęcznej obecny na sesji. Jego zdaniem miasto przez ostatnie lata nie zmieniło się nawet minimalnie tak, jak oczekiwaliby tego łęcznianie (AUDIO TUTAJ). Milczenie radnych koalicji było wymowne. Nikt, poza przewodniczącą Borkowską, nie bronił burmistrzowych efektów pracy w 2012 roku. Według mnie, roku straconego.

 

Polityka podnoszenia podatków i opłat lokalnych skutkuje zaległościami, o których mówił radny Z. Łagodziński (TUTAJ AUDIO). Niewielkie wykorzystanie środków unijnych (poza rewitalizacją Starego Miasta) może skazać nasze miasto na wegetację w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Bo nie będzie nam już tak łatwo czerpać z unijnego garnuszka.

 

Czy nie ma w budżecie Łęcznej pieniędzy? Są. Choćby z nadwyżki i wolnych środków - 2,8 mln zł, a skąd one się biorą? A pewnie z niezrealizowanych inwestycji. I tak koło się zamyka.

Dlatego Mieszkańcy osiedla Samsonowicza, Bobrowniki czy Niepodległości mają prawo do zdenerwowania. Z dużych inwestycji wykonano tylko przebudowę 186 metrów ul. Patriotów Polskich i 115 metrów bocznej ul. Bazarowej.

Zbudowano niespełna pół kilometrowy odcinek ul. Księży Wrześniewskich. Ta droga jest obrazem zarządzania i inwestowania w gminie. Szerokość 5 m. Tak wąska, że z trudem mijają się samochody osobowe. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej w przyszłym roku powinny się kończyć prace na drogach na Bobrownikach. Żeby nie robić sobie kłopotu burmistrz wyrzucił te inwestycje z dokumentu. Boisko wielofunkcyjne na os. Samsonowicza jest kolejną z inwestycji z serii „zaplanowana, ale nie zrealizowana i przesuwana do kolejnych budżetów”. Teraz się okazało, że ci, którzy myśleli, że będą grać tam w piłkę nożną, mogą się rozczarować (TUTAJ).

 

Komunikacja z mieszkańcami? Swoimi decyzjami burmistrz doprowadził do konfliktu z Mieszkańcami osiedla Niepodległości w kwestii słynnej „wystawy nagrobków”. Nie przystąpił do rządowego programu, umożliwiającego utworzenie żłobka w Łęcznej. Wzrosły opłaty za pobyt w przedszkolach, a dopiero opozycja zmusiła go do wprowadzenia ulg. W 2012 roku ceny wody i ścieków wzrosły do absurdalnych stawek.

Trzeba wspomnieć także o „pomnikach gminnej pychy”. Dom przedpogrzebowy kosztował 1,6 mln zł. Jakie dochody są z wynajmu? 770 zł (zakładano 20 tys. zł). To pokazuje, jak była to nietrafiona inwestycja.  Podobna kuriozalna w swoim założeniu inwestycja, bo nie mająca żadnego ekonomicznego uzasadnienia? Adaptacja poddasza Centrum Kultury na pokoje noclegowe. Burmistrz pozwala na takie marnotrawienie publicznego grosza.

Na moje merytoryczne uwagi Teodor Kosiarski odpowiedział odnosząc się tylko do cmentarza i hotelu w CK (AUDIO TUTAJ). Nie dziwię się, bo pewnie sam ma świadomość, że kolejny rok dla rozwoju miasta i gminy oraz poprawy jakości życia mieszkańców został stracony.

Podsumowaniem jest komentarz przewodniczącej Rady (AUDIO TUTAJ). Dość "zaskakujący" po podniesieniu ręki „za” udzieleniem absolutorium. Niezwykły, bo w sumie potwierdzający uwagi Mieszkańców, moje, radnego Łagodzińskiego i Fijałkowskiego (AUDIO TUTAJ). 

Jak głosowali radni? Za udzieleniem absolutorium: Borkowska, Florek, Góral, Kubicki, Matczuk, Matysek, Mężyński, Misiewicz, Nowak, Olech, Pelica, Pogonowski, Skibiński, Warszawska, Wnuk Przeciw udzieleniu absolutorium: Fijałkowski, Łagodziński, Pawlak Wstrzymał się: Tor /nieobecni: Lekan i Lendzion/

 

24 czerwca 2013 r.