• Interpelacja s. 1
  Interpelacja s. 1
 • Interpelacja s. 2
  Interpelacja s. 2
 • Odpowiedź s.1
  Odpowiedź s.1
 • Odpowiedź s.2
  Odpowiedź s.2
 • Odpowiedź s. 3
  Odpowiedź s. 3

Gdzie trafią licealiści?

 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz poinformował radnych, że wystąpił do Starosty Łęczyńskiego z propozycją „oddania” mu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Przez wiele lat szkołę prowadziła gmina i dla nikogo nie było to problemem. Co się zmieniło?

Szkoła teraz mieści się w budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Szkolnej. Jak się okazało, decyzja o przeniesieniu szkoły praktycznie już zapadła. Pozostaje kwestia, gdzie licealiści będą się uczyć? Przy ul. Bogdanowicza? A może przy ul. Litewskiej?

 

Informacja wywołała niemałe zamieszanie wśród uczniów, rodziców, nauczycieli, a także mieszkańców Łęcznej. „Przerzucanie” szkoły może skończyć się tym, że jeszcze więcej młodych ludzi wybierze naukę np. w Lublinie. Dlatego radni klubu Lepsza Łęczna dziś złożyli interpelację w tej sprawie (TUTAJ). Naszym zdaniem niewyobrażalnym jest, żeby o tak ważnych planach społeczność była informowana w ostatniej chwili i jakby przypadkiem. Sprawa wyprowadzenia liceum nie była nawet przedmiotem obrad Komisji Oświaty.

 

W tym kontekście trudno nie przypomnieć pewnych faktów. Otóż gdy zgłaszaliśmy wniosek modernizacji pomieszczeń w jednej z placówek oświatowych pod potrzeby utworzenia żłobka, burmistrz twierdził, że jest to niemożliwe bo brakuje miejsca. Także ostatnio urzędnicy zarzucali nam „kompletny brak wiedzy o stopniu wykorzystania placówek oświatowych” oraz straszyli „koniecznością ograniczenia ilości dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym lub wprowadzeniem dla dużej grupy dzieci nauki w trybie wielozmianowym” . W świetle planów przeniesienia liceum staje się oczywistym, że w budynku przy ul. Szkolnej pojawią się wolne pomieszczenia.

 

W interpelacji zadajemy burmistrzowi szereg pytań. Między innymi jakie będzie przeznaczenie i jak zostaną zagospodarowane pomieszczenia w budynku przy ul. Szkolnej, które zostaną „zwolnione” w wyniku przeniesienia I LO oraz jak zmieni się sieć szkół i przedszkoli w wyniku „zwolnienia” dodatkowych pomieszczeń. Interesuje nas, czy i z kim przeniesienie było konsultowane oraz czy nadal aktualne są plany dotyczące przebudowy kompleksu sportowego przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Szkolnej?

4 marca 2015 r.