Sesja nr 11

 


Wyciąg  z protokołu XI Sesji Rady Miejskiej w Łęcznej z dn. 6 lipca 2011 r.

 

Pkt 6. d) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie  ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego

Sebastian Pawlak – radny - Prosiłbym o wyjaśnienie, czy to będzie miało jakieś skutki finansowe dla gminy, bo nie jestem zaznajomiony z tą materią.

Stefan Mitura – Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli – Nie można mówić o skutkach finansowych,  ponieważ jest to wynagrodzenie pracowników, które im przysługuje zgodnie z umową. W związku z tym podczas nieobecności w tej chwili ten dodatek jest zmniejszany. Natomiast po przyjęciu tego zapisu – jak to zostało zawarte w uzasadnieniu – w stosunku do pozostałych pracowników ten dodatek będzie wypłacany w całości. Czyli, mówiąc inaczej, jakieś skutki finansowe będą, ale nie są to takie wielkości, które zaważyłyby w jakiś sposób na budżecie.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Rozumiem, że skutki na pewno będą, bo teraz jeśli jest zabierane za te dni to rozumiem, że te pieniądze mogą być przeznaczone na jakiś inny cel. Nie sądzę, żeby były to duże pieniądze, patrząc na to, że to tylko za dni nieobecności w pracy z tytułu zwolnienia chorobowego, ale nie można powiedzieć, że tych skutków nie będzie. One jakieś będą, tylko jaki rząd wielkości. Nie sądzę, żeby były to duże pieniądze, ale jakieś skutki będą.

Sebastian Pawlak – radny – Panie Kierowniku, jeśli nauczyciele mają tzw. urlop dla poratowania zdrowia, z tego, co się orientuję, czy to również będzie skutkowało i pytanie o inny skutek – czy na podstawie tej zmiany nauczyciele nie będą rościli sobie pretensji do wyrównania za powiedzmy okres wcześniejszy? Czy to nie będzie rodziło takich skutków, że upomną się za pieniądze z lat ubiegłych?

Stefan Mitura – Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Urlop dla poratowania zdrowia jest wypłacany na zupełnie innych zasadach. Jest ogólnie przyjęta zasada, na podstawie której wypłaca się, natomiast w tym przypadku uchwała zacznie obowiązywać po ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Od tego momentu będzie można wypłacać nauczycielom ten dodatek.
Natomiast gdyby to zostało uchylone przez organ nadzoru, bo tez tak może być, jeśli Państwo zaskarżycie uchwałę do sądu i pójdziemy do sądu – jaka będzie kolej rzeczy, jakie będzie stanowisko sądu w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Myślę, że jeśli podejmujemy uchwałę, nie będziemy z tą uchwałą szli do sądu. Ponieważ w tej sprawie „maczała palce” Pani Przewodnicząca Związku „Solidarność” Pani Wiesława Stec, proszę, niech Pani powie dwa słowa na temat tego projektu.

(...)
Wiesława Stec – Przewodnicząca Komisji Zakładowej ZSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Łęcznej - Ja na początku od razu przed wyjaśnieniem zwracam się z wielką prośbą, żeby państwo zaakceptowali tę uchwałę, ponieważ my już dwa lata pilotujemy ten problem. Jesteśmy jednym z trzech województw, gdzie Urząd Wojewódzki nam jakby zastrzegł to w regulaminach i w całym prawie kraju dodatek stażowy dla nauczycieli, jak i dla pozostałych grup, bo jesteśmy takim wyjątkiem  w tych trzech województwach, na zwolnieniu lekarskim jest wypłacany w 100% dla wszystkich grup zawodowych, tylko wszystkie grupy zawodowe mają do tego rozporządzenia resortowe. Nawet szkoły, które podlegają pod ministerstwo mają takie rozporządzenie resortowe, art. 6. Ten art. 6 zawsze był przepisywany do regulaminu wynagradzanie nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy. Jest tu chyba jakaś luka prawna. Urząd Wojewódzki, na podstawie jakiegoś jednego wyroku, którego inne województwa i urzędy wojewódzkie nie dostrzegły, nam gminom dwa lata temu w regulaminach kazały wykreślić. Dlatego też w innych szkołach, np. w Lublinie nadal wypłaca się, nie patrząc na te wyroki, 100% dodatki stażowe. U nas nie możemy mieć za złe naszym paniom księgowym, że działają według prawa. Dlatego też chcemy to prawnie wyjaśnić, bo może trzeba będzie jeszcze dalej ten problem wysłać, żeby zostało to naprawione w jakimś rozporządzeniu. Dlatego jestem wdzięczna Panu Burmistrzowi, że chciał to wprowadzić i przedstawić Państwu na sesji, bo wydaje mi się, że… tak, jak ja się kontaktowałam z Urzędem Wojewódzkim i Pan Kierownik, wyraźnie nam powiedziano, że Urząd Wojewódzki rozumie nasz problem, bo to dwa lata temu było, ale trudno teraz im naprawiać własny błąd. Dla nich łatwiej jest, jak sąd to zrobi. Dlatego też tak długo to trwało, prowadziliśmy rozmowy z Burmistrzem, jestem wdzięczna, że… Trochę późno, ale dobrze, że w ogóle problem ten ujrzał światło dzienne. Praca nauczycieli na zwolnieniach lekarskich, myśmy cały czas mieli to wypłacane, dopiero drugi rok straciliśmy taka możliwość jako jedyna grupa zawodowa, bo nawet pracownicy obsługi w szkołach mają nadal płacone 100% dodatku stażowego. Dlatego tez ja przewiduję, że może być to odrzucone przez Urząd Wojewódzki chyba, że rozsądek raptem przyjdzie do głowy, ale nie sądzę. Dlatego też będziemy dalej Pana Burmistrza prosili o to, żeby dalej tę uchwałę skierować. Może to będzie wynik dla całej Polski, jeśli to pójdzie dalej.

Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady – Jak tu Pani Przewodnicząca zaznaczyła, ja również jestem tego zdania, że w tym czasie pojawiła się tzw. luka prawna w związku z tym, że pewien zapis Karty Nauczyciela, w związku z przywilejem przejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę już nie obowiązuje z dniem 1 stycznia 2009r. On mówił, że nauczyciel bez względu na wiek, może skorzystać z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 lat musi mieć przepracowane w szkolnictwie. Po zmianie ustawy emerytalnej w 1991r. wszelkie okresy niezdolności do pracy nie liczyły się do stażu nauczycielskiego. Liczyły się natomiast do ogólnego stażu pracy. Ten przepis nie funkcjonuje już drugi rok i tu powstała właśnie luka prawna, ponieważ inne grupy zawodowe korzystają z tego zapisu. Nauczyciele nie. Są to też pewne argumenty. Jeśli organ nadzoru odrzuci, czy uchyli nam tę uchwałę, mamy w zasadzie pewne argumenty w ręku, żeby odwołać się w tej kwestii do Oddziału Wojewódzkiego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sebastian Pawlak – radny - Powiem tak, Pani Przewodnicząca. Zbliża się okres przedwyborczy, a więc tutaj widzę szansę dla Państwa, że jednak nie będzie kwestionowana ta uchwała. Znam życie i myślę, że może być różnie i jeśli Urząd Wojewódzki nam zakwestionuje, to – jak powiedział Pan Przewodniczący Matczuk – myślę, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko walczyć o naszą uchwałę w sądzie administracyjnym, bo dlaczego państwo macie być pokrzywdzeni, skoro w innych częściach Polski można stosować te przepisy, a u nas nie można. Nie rozumiem tego. Jak mówię, znam życie, byłem sam świadkiem różnych sytuacji, gdzie stypendia przyznawano w całej Polsce, a w Lublinie nie można było, bo Urząd Wojewódzki miał swoje inne zdanie i musiało to doprowadzić do zmiany prawa w ogóle w Polsce. Jest ten okres takiego spokoju i niepokoju jednocześnie, bo może część teraz zajmie się innymi rzeczami. Jeśli będzie taka potrzeba, to myślę, że będziemy walczyć o tę uchwałę.

Teodor Kosiarski – Burmistrz - W nawiązaniu do wcześniejszej wypowiedzi Pana radnego Pawlaka, chciałbym przypomnieć nauczycielom i przede wszystkim dyrektorom szkół, że na urlopie dla poratowania zdrowia jest zakaz podejmowania innej pracy i aby pamiętali o tym związki i przede wszystkim dyrektorzy szkół, bo co do tego, czy ten przepis jest przestrzegany mam poważne wątpliwości.

Przewodnicząca Rady wyczytywała kolejno radnych z listy obecności. Radni określali swoje stanowisko wypowiadając słowa „za”, „przeciw” lub „wstrzymuję się”. Stanowiska radnych zostały odnotowane w protokole z głosowania, stanowiącym załącznik do protokołu z sesji, i tak:

Pawlak – jestem „za”
(...)