Sesja nr 13

 

Wyciąg z protokołu XIII Sesji Rady Miejskiej (5.10.2011 r.)

Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz zasad jej przyznawania

(...)

Sebastian Pawlak – radny - Oczekiwałbym, aby ta nagroda trochę przewietrzyła tę duszną artystyczną atmosferę Łęcznej, bo (przed sesją wymieniałem się uwagami z kolega Góralem) mam wrażenie, że może być tak, że niedługo zabraknie nam tych laureatów. Niestety, środowisko artystyczne nie jest tutaj duże i warto byłoby zastanowić się, czy nagroda Odyńca ma być tylko w kierunku kultury, czy może tez rozszerzyć ją np. na wydarzenia typu rekreacja, sport, aby była to nagroda za zaangażowanie społeczności lokalnej, za jakieś świeże spojrzenie na miasto, na mieszkańców, na uaktywnienie mieszkańców, bo mam wrażenie, że niedługo nam się skończą ci laureaci, co kandydaci do nagrody i będziemy szukali… może tutaj damy takiej pani, a może tutaj damy takiej pani, bo ta już miała i stworzy się ta Kapituła tych kandydatów, sama siebie będzie nagradzała.
Mnie się nie podoba, że w przypadku równiej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Zastanawiam się też, co to znaczy, że nagroda nie jest przyznawana w danym roku, jeśli wniosek nie uzyska merytorycznej akceptacji. Zastanawiam się, jak § 5 pkt 1 ppkt 1, czyli „Nagroda w wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia” ma się do pkt 2, czyli „wysokość przyznanej nagrody pieniężnej ograniczona jest wysokością środków finansowych przeznaczonych w budżecie gminy Łęczna na realizację tego zadania w danym roku budżetowym”. To znaczy, kiedy my jako Rada nie zabezpieczymy pieniędzy, to tej nagrody nie będzie, rozumiem? A skąd możemy w grudniu wiedzieć, że nikt nie zasłuży na to?

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Wtedy te pieniądze, panie radny, są niezrealizowane. Ja rozumiem to jako „do 100%”. Projekt uchwały jest w oparciu o organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej, dlatego też inne sfery życia nie mogą być podciągnięte pod projekt tej uchwały. Myślę więc, że jest to pole do popisu dla kogoś, kto ewentualnie przedstawi inny projekt przyznawania nagród w innych dziedzinach. Według mnie jest jasna podstawa prawna, nie można niczego dodawać. Natomiast może to być 100%, może być mniej, a może też jeśli nie spełnia warunków nie otrzyma tej nagrody.

Sebastian Pawlak – radny - Pani Przewodnicząca, na komisjach nie mieliśmy szansy tak naprawdę zapoznać się ze strony wnioskodawcy z tym projektem uchwały. Nie usłyszałem, czym ten projekt różni się od starego regulaminu, bo na pewno się różni. Chciałbym zadać pytanie, czym to się różni? Jestem dziennikarzem z zawodu i pytam co ma wspólnego dziennikarstwo jakby z artystyczną…

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Uważam, że ten projekt był omawiany na komisji…

Sebastian Pawlak – radny - Tylko na Komisji Kultury, ale nie na komisjach merytorycznych.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Jeśli potrzebuje Pan jakiegoś wyjaśnienia, wnioskodawca pan Krzysztof Matczuk powie na czym polega różnica w stosunku do obowiązującej dotychczas uchwały.

Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady - Projekt tej uchwały systematyzuje, uszczegóławia zapisy nie do końca doskonałe uchwały, która obowiązywała do niedawna. Projekt uchwały w trybie przewidzianym był przedstawiony Państwu do zapoznania. Nikt z członków pozostałych komisji wnioskodawcy nie zaprosił na swoją komisję merytoryczną, celem ewentualnie wyjaśnienia wątpliwości, a więc uznaliśmy jako Komisja, że projekt uchwały nie wymaga jakichś większych, szerszych konsultacji.
Zapisy tego projektu pozwalają na uniknięcie podczas posiedzenia Kapituły sytuacji patowych, jak to miało miejsce wcześniej, w związku z wyłonieniem kandydata do tej nagrody, a tak naprawdę nagrodę przyznaje Burmistrz i do niego należy ostateczny głos. Opinia jest tylko opinią, która nie jest dla Burmistrza wiążąca.

Mariusz Fijałkowski – Przewodniczący Komisji Etyki - Ja tylko ubolewam nad tym, że była szansa na troszeczkę dalej idącą zmianę tego regulaminu, przynajmniej w formule tej Kapituły, gdzie laureaci praktycznie przewyższają liczbo innych członków Kapituły. Można było tutaj jakoś to zmienić, bo tak naprawdę…

Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady - Proszę wprowadzić swoje poprawki ewentualnie.

Sebastian Pawlak – radny - Panie Przewodniczący, ja bardzo przepraszam, ale to Państwu powinno zależeć na tym, aby nas radnych przekonać i to Państwo powinniście przyjść na Komisje, a nie czekać na nasze zaproszenie. Nie będę już mówił na temat zaproszeń, bo to nie jest miejsce na dyskusję, ale…

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - A ja ucinam tę dyskusję, czy przyjść, czy nie przyjść.

Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady - Ja jestem innego zdania, panie radny.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Przyjęła się zasada, że jeśli jakakolwiek komisja chce odpowiedzi, bądź wyjaśnienia tematu w zakresie merytorycznym przedstawionego projektu uchwały, zgłasza to do pani Todzi obsługującej Radę. Jeśli zgłosi, pani Todzia na pewno zawiadomi osoby, które są zapraszane na komisję i którym trzeba cokolwiek wyjaśnić. Nadal proponuję, aby taka zasadę zachować. Nie było takich sytuacji, że ktoś zaproszony nie przyszedł. Poza tym był projekt dołączony i nad tym projektem trzeba było dyskutować wtedy, kiedy byliśmy na komisji. Wtedy najpewniej wiele niejasności, czy wiele spraw wyjaśniłoby się. Jest to poprawka, która na pewno daje szansę na to, aby faktycznie, osoba zasługująca na nagrodę Odyńca, otrzymała tego Odyńca, a nie tak, jak było poprzednio, że ktoś tam się uwziął, ktoś komuś się nie podobał, żeby tego Odyńca można byłoby mu zblokować. Ten projekt uchwały idzie w tym kierunku i myślę, że to powinno być dla Państwa jasne. Jeśli były jakiekolwiek inne propozycje, bądź są jakiekolwiek inne propozycje, to myślę, że każdy z Państwa radnych ma do tego prawo, żeby swoje uwagi czy nowy projekt do tego wnieść.

Mariusz Fijałkowski – Przewodniczący Komisji Etyki - Pani Przewodnicząca, a dokończyć można?

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Jeśli jest to daleko idąca zmiana, sądzę, że dzisiaj nie wiem, czy może być wprowadzona. Jest projekt uchwały, który albo się podoba albo się nie podoba. W związku z tym proponuję, abyśmy przystąpili do głosowania projektu uchwały.

Mariusz Fijałkowski – Przewodniczący Komisji Etyki - Czyli nie można dokończyć?

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Można dokończyć.

Mariusz Fijałkowski – Przewodniczący Komisji Etyki - Dziękuję bardzo, jak można dokończyć. Ja chciałem tylko powiedzieć szanownej Komisji, ewentualnie wnioskodawcy, że ja zgłaszałem na Komisji po tamtej nagrodzie Odyńca, co by należało zmienić i ja dzisiaj nie będę tutaj jakichś poprawek wprowadzał. Po prostu w tej materii uchwała mi się nie podoba, dlatego wyrażam swoje zdanie i uważam, że nie powinno być tak, że laureaci nagrody przewyższają swoją liczbą innych członków Kapituły, bo to się tworzy taka później niezdrowa atmosfera, co wynikło zresztą przy ostatnim Odyńcu, ale skoro tak, to…

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Panie radny, ja nadal powtarzam – jeśli miał pan jakieś inne propozycje dotyczące tego projektu uchwały, to nie ma tak, że pan raz powiedział i się pan obraził, bo panu tego nie wpisali do projektu uchwały. Trzeba było dopiąć do końca, dać Komisji Kultury swoje propozycje i myślę, że nie byłoby problemu. Jeśli się panu nie podoba, bo nie zostały uwzględnione Pana wnioski, ma panu prawo się nie podobać. Myślę, że współpraca nie powinna być na zasadzie: ja powiedziałem, to ja teraz nie będę drugi raz mówił. A może czasami trzeba i pięć razy powiedzieć.

Sebastian Pawlak – radny - § 4 ppkt 2 – tu są wymienieni członkowie, którzy wchodzą w skład Kapituły. Państwo skoncentrowaliście się na radnych, na dyrektorach instytucji, Urzędu,  Centrum Kultury, Biblioteki Publicznej, nawet jest sformułowanie „dyrektorzy Centrum Kultury i Biblioteki Miejsko - Gminnej”, więc nie wiem np. jak będzie dwóch dyrektorów Centrum Kultury czy ci dwaj panowie albo dwie panie nie będą chcieli się wpisać do tej kapituły. Dlaczego np. nie pozostawiliście Państwo furtki jeśli np. stworzy się prężna organizacja kulturalna, która będzie chciała mieć przedstawiciela, tylko zamykacie się na takie urzędowe, formalne towarzystwo. Mam wrażenie, że w pewnym momencie będzie tak, że ja powiem tak: Słuchaj, Zbyszek, w tym roku ty dostaniesz nagrodę, a ja dostane w przyszłym. Mam takie wrażenie, że Państwo zamknęliście się w takim kociołku urzędowym, artystycznym. Ile jest tutaj organizacji artystycznych?

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Jeśli chodzi o zapis „dyrektorzy Centrum Kultury oraz Miejsko – Gminnej Biblioteki” jest to „dyrektorzy” w liczbie mnogiej dotyczącej Centrum Kultury i Miejsko – Gminnej Biblioteki w Łęcznej. Sformalizowanie wyboru, czy wydawania opinii jest zasadne, bo gdyby nie było określonych zasad, to do niczego byśmy nie doszli. Nie upieram się, że ten projekt uchwały jest najlepszy i nic do niego nie można wnieść.

Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady – ad vocem – Jest to zapis dokładnie wzięty ze starej uchwały, co do którego nikt wcześniej nie miał zastrzeżeń.

Sebastian Pawlak – radny - To się zmienia, panie Przewodniczący, to po co spotkaliście się, przepisaliście stary projekt. Wnoszę wniosek formalny o zdjęcie tego projektu z tej sesji i przeanalizowanie go w komisjach.

Bogusław Góral – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Młodzieży – Jak wcześniej zostało powiedziane, mieliśmy kilka dni na zapoznanie się z projektem. Jeżeli dzisiaj przed sesją słyszę o tych tzw. wątpliwościach, odpowiadam panom radnym - panu Pawlakowi i panu Fijałkowskiemu: każdy ma szansę wykazania się, żeby opracować swoje propozycje. Jedyną propozycją, jaka została dzisiaj wniesiona jako autopoprawka była propozycja o treści „z zastrzeżeniem” wniesiona przez Komisję Oświaty i zostało to przyjęte, jako nasza autopoprawka.
Wracając do całej uchwały, pani mecenas sprawdzała, tylko w dziedzinie kultury i trzeba znaleźć taką ustawę, która zezwoli na turystykę, na rekreację, na…

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Ale ja to już powiedziałam i dla mnie tu nie ma żadnych wątpliwości. Jest podstawa prawna i mówimy o prowadzeniu działalności kulturalnej.

Bogusław Góral – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Młodzieży - Dlatego jeśli pan radny uważa, że trzeba zdjąć, nikt nie będzie z tego tytułu płakał. Tak samo, jak nikt nie płakał, że w tym roku nie została przyznana nagroda.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Padł wniosek formalny pana Pawlaka o zdjęcie tego projektu uchwały z porządku obrad. Rozumiem, że chodzi o niepodejmowanie uchwały…

Sebastian Pawlak – radny - Tak, po prostu zdjęcie go w tej chwili z sesji i procedowanie go na komisjach i powrót na następnej sesji.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Ponieważ porządek obrad został przyjęty, teraz możemy głosować wniosek o niepodejmowanie uchwały. Taki wniosek rozumiem, pan składa i taki wniosek będziemy głosować, jeśli stwierdza pan, że jest to wniosek formalny, tak?

Sebastian Pawlak – radny - Tak, Pani Przewodnicząca.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - OK. Kto jest za niepodejmowaniem uchwały w kształcie, jaki jest przedstawiony z tą autopoprawką? Wniosek jest o niepodejmowanie uchwały przedstawionej w zakresie ustanowienia dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Kto jest za wnioskiem?

W głosowaniu jawnym, głosami:
•    za – 4
•    przeciw – 15
•    wstrzymujących się – 2
Wniosek został odrzucony.

Sebastian Pawlak – radny - Pani Przewodnicząca przepraszam, nie usłyszałem odpowiedzi na pytanie, które zadałem. Co z tymi stowarzyszeniami, które się np. stworzą i chciałyby wejść w skład Kapituły, tutaj nie ma takiej furtki.

Krystyna Borkowska – Przewodniczący Rady Miejskiej - Proszę Pana, jeśli będą stowarzyszenia, które będą chciały sądzę, że znajdzie się osoba, która wniesie do projektu, a teraz jeśli uchwała zostanie podjęta, zobaczymy, nowelę i wprowadzi w punkcie 4 dodatkowe osoby, czy instytucje, które będą mogły uczestniczyć w Kapitule.

Przystąpiono do głosowania imiennego nad projektem uchwały, z uwzględnieniem wprowadzonej autopoprawki – uchwała stanowi akt prawa miejscowego.

Przewodnicząca Rady wyczytywała kolejno radnych z listy obecności. Radni określali swoje stanowisko wypowiadając słowa „za”, „przeciw” lub „wstrzymuję się”. Stanowiska radnych zostały odnotowane w protokole z głosowania, stanowiącym załącznik do protokołu z sesji, i tak:
1.    Borkowska – jestem „za”
2.    Fijałkowski – przeciw
3.    Florek – jestem „za”
4.    Góral – jestem za podjęciem uchwały
5.    Kubicki – jestem „za”
6.    Lekan – wstrzymuję się
7.    Lendzion – jestem „za”
8.    Łagodziński – przeciw
9.    Matczuk – jestem „za”
10.     Matysek – jestem „za”
11.     Mężyński – jestem „za”
12.     Misiewicz – jestem „za”
13.     Nowak – jestem „za”
14.     Olech – jestem „za”
15.     Pawlak – wstrzymuję się
16.     Pelica – jestem „za”
17.     Pogonowski – jestem „za”
18.     Skibiński – wstrzymuję się
19.     Tor – jestem „za”
20.    Warszawska – jestem „za”
21.     Wnuk – „za”

•    za podjęciem uchwały – 16
•    przeciw – 2
•    wstrzymujących się – 3

W wyniku przeprowadzonego głosowania imiennego Uchwała Nr XIII/67/2011 została podjęta.