Zaskarżony podział na okręgi wyborcze

 

Do Komisarza Wyborczego w Lublinie trafiły dwie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w sprawie podziału Gminy Łęczna na okręgi wyborcze. Wątpliwości Mieszkańców dotyczą granic okręgu 2 oraz 6.

 

Zaskarżoną uchwałę, na wniosek burmistrza, podjęła Rada Miejska. W skład okręgu nr 2 wchodzą wsie: Karolin, Łuszczów-Kolonia, Nowogród, Witaniów oraz Zofiówka. Z takim podziałem nie zgadzają się mieszkańcy Witaniowa, którzy do tej pory radnych wybierali z mieszkańcami Podzamcza i Starej Wsi (teraz okręg 1). Jak podnoszą Mieszkańcy, Karolin i Witaniów oddziela od kol. Łuszczów, Zofiówki i Nowogrodu rzeka Wieprza. A skomunikować się ze sobą mogą przez most w... Łęcznej lub Kijanach. - Jakie wspólne sprawy łączą Mieszkańców miejscowości, które dzieli, a nie łączy Wieprz? – zapytał mnie w e-mailu jeden z Mieszkańców. - Wsie Witaniów i Karolin powinny być w okręgu np. 1 czy 3. Ewidentnie uchwała RM Łęczna pisana pod konkretne potrzeby utrzymania osób jako radnych.

Protest złożyli także Mieszkańcy bloków przy ul. Górniczej 3 i Górniczej 5. Przypisano Ich do okręgu nr 6, który obejmuje ulice należące do Osiedli Stare Miasto oraz Słoneczne.

 

Jako radny z Osiedla Samsonowicza zostałem poproszony o pomoc w zaskarżeniu uchwały, gdyż zdaniem Mieszkańców (i moim) naruszono zasady przedstawione w Kodeksie Wyborczym, a w ślad za nim w wytycznych do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze.

Mówią one o tym, że „przy dokonywaniu podziału należy przestrzegać zasady, że w gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza gminy (sołectwo), a w miastach przy tworzeniu okręgów wyborczych uwzględnia się utworzone jednostki pomocnicze” (czyli np. osiedla, dzielnice, wsie - przyp. SP)

W skardze do Komisarza Wyborczego podnieśliśmy, że Rada Miejska, na wniosek burmistrza Łęcznej, naruszyła spójność geograficzną okręgu, wyłączając z Osiedla Samsonowicza tylko dwa bloki – Górnicza 3 i 5. Dokonany podział jest nienaturalny, niespójny i burzy więzi społeczne wspólnoty Osiedli. Decyzja ta nie była poprzedzona konsultacjami społecznymi z  mieszkańcami, ani ich przedstawicielami z Rad Osiedlowych – podnosimy w skardze. - Naszym zdaniem takie działanie jest niezgodne z Ustawą Kodeks Wyborczy oraz pkt. 9 w/w Wytycznych, mówiących że co do zasady nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy, niegraniczących ze sobą jednostek pomocniczych, jednostki pomocniczej gminy i części miasta”.

W tym przypadku nie zachodzi wyjątek wymieniony w Wytycznych, pozwalający na odstąpienie od tych zasad. Burmistrz dysponując danymi demograficznymi oraz ilością wyborców miał możliwość dokonania takiego podziału Gminy Łęczna na okręgi, że zachowana byłaby jednolita norma przedstawicielstwa bez dzielenia jednostek pomocniczych i włączania ich części do jednego, niespójnego geograficznie ani społecznie okręgu, czyli okręgu nr 6.

Mamy nadzieję, że Komisarz Wyborczy dokładnie przyjrzy się „radosnej twórczości” urzędników odpowiedzialnych za taki stan. Mieszkańcy nie zgadzają się na działanie na zasadzie – „tu się blok przeniesie, a tam doda ulicę, żeby cyfry jakoś się zgadzały”. Od decyzji Komisarza przysługuje jeszcze odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej. I nawet jeśli skargi nie zostaną uwzględnione, to świadczą one o tym, że Mieszkańcy Gminy Łęczna są coraz bardziej świadomi swoich praw i nie są „bezwolną” masą wyborczą, którą można „przerzucać” z okręgu do okręgu.

 

6 listopada 2012 r.